Sultan Sera’da Biyolojik Mücadele

Tarımsal üretimde kullanılan kimyasal ilaçlar, son yıllardaki kanser oranlarının ciddi artışının sebeplerinden biri olurken, kimyasal ilaçlamaya karşı biyolojik mücadeleyi seçen Sultan Sera Tesisi, üreticilere doğal yöntemlerle üretimi öneriyor. Biyolojik ve Entegre mücadelede hangi aşamada olduklarını dile getiren İşletme Müdürü Gaye Neslihan Budaklı konunun önemine değindi.

Kimyasal ilaçlamada hem üreticilerin sağlığının ciddi şekilde riske girdiğini, hem de tüketicilerin kimyasal yöntemler kullanılarak üretilen ürünleri tükettikleri zaman, farkında olmadan sağlıklarını tehlikeye attıklarını dile getiren Budaklı; “Bilindiği gibi bitkiler başta olmak üzere hayvanlar ve insanlara zarar veren organizmalara karşı kullanılan ilaçlar; insan ve hayvan sağlığının tehdit edilmesi, gıda maddelerindeki ilaç kalıntıları, doğal düşmanların ve yaban hayatın öldürülmesi sonucu doğal dengenin bozulması, ana zararlı olmayan bazı potansiyel zararlıların ana zararlı durumuna geçmesi, kültür bitkilerinde fitotoksiteye neden olması, sık ve gereksiz ilaçlamalarla mücadele masrafının artması ve hava–su-toprak kirlenmesi gibi birçok olumsuzlukları ortaya çıkarmaktadır. Bu olumsuzlukları gidermek veya en aza indirmek için de kimyasal savaşıma alternatif çağdaş, çevre dostu yöntemlere geçilmekte ve bu yöntemlerin en başında da biyolojik mücadele gelmektedir. ” dedi.

BİYOLOJİK MÜCADELE DÜNYAYA YAYILIYOR

Entegre Mücadeleyle, Biyolojik Mücadelenin iç içe kavramlar olduğunu söyleyen İşletme Müdürü; “Entegre mücadele, insan sağlığına ve doğaya zarar vermeden, zararlı popülasyonları ekonomik zarar eşiğinin altında tutan ve tüm zararlı mücadele yöntemlerini kapsayan bir sistemdir. Biyolojik mücadele ise, entegre mücadelenin temelini oluşturan, zararlı popülasyonlarını minimum düzeyde tutmak amacıyla, ajanlar olarak adlandırdığımız faydalı böceklerin ve akarların kullanımını içeren sistemdir. İkisinin bir arada kullanılması en etkili yöntem olacaktır.2006 yılında Avrupa’da ciddi bir şok etkisi yaratan tarımsal ürünlerdeki kalıntı problemi, biyolojik mücadeleye çok ciddi bir ivme kazandırmıştır. Günümüzde gıda güvenliğinin çok önemli hale gelmesi, her geçen gün biyolojik mücadele ile üretimin dünyanın her tarafına yayılmasını sağlamaktadır. Örnek vermek gerekirse, şu anda İspanya’da üretilen biberlerin tamamı biyolojik mücadele ile üretilmektedir.” diye konuştu.

AVCI BÖCEKLER İŞ BAŞINDA

Sultan Sera tesislerinin 2011 yılından beri beş üretim sezonunda entegre ve biyolojik mücadeleyi sorunsuz bir şekilde yürüterek üretim yapmayı başardığını aktaran ve her yıl sezon başında Domates bitkisine zarar veren canlı ve organizmalara karşı dikim sonrası uygulanan nesidiocoris tenius  isimli böceğin sera alanına  salınarak mücadelenin başladığını söyleyen Gaye Neslihan Budaklı; “Bu böcek türü domates bitkisine zarar veren zararlıların doğal düşmanı olup bu türlerin yumurtaları ile beslenerek zararlıyı bitki üzerinde yok etmektedir. Predatör olarak adlandırılan bu avcı böcekler sayesinde zararlıya klasik yöntemlerle yok etmek için uygulanan ilaçlar kullanılmamaktadır. Her yıl Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığının denetimleri ve gıda güvenliği belgelendirme kuruluşları tarafından yapılan denetim ve analizlerde 211 parametrede ürünlerimiz kalıntısız olarak tescil edilerek, biyolojik mücadeledeki başarımızı resmi kanallarla ve belgelerle kanıtlamaktayız” dedi.

PESTİSİT KALINTISI OLMADAN ÜRETİM YAPIYORUZ

Seracılık sektöründe sık sık dile getirilen hormon uygulamasının biyolojik mücadele ile çözüme kavuştuğunu ve dönüme bir kovan hesabı ile bambus arısı kovanlarının sera içine belli bir düzende yerleştirildiğini söyleyen Budaklı; “Hormonun çiçeğin döllenmesi için yaptığı bu görevi seramızda bambus arıları gerçekleştirmektedir. Canlı savaşı sürdüren nesidiocoris tenius  böceğinin  yok edemediği ırklar için ise renk seçiciliği olan sarı ve mavi tuzaklar belli uzunluk ve mesafelerde sera içine çekilerek böceğin yapışkan şeritlere yapışmak suretiyle yok edilmesini sağlamaktadır. Sultan Sera zirai ilaç, pestisit kalıntısı olmadan üretim yapmanın gururunu yaşamaktadır. Gıda güvenliği ve insan sağlığı açısından kalitesi yüksek üretimin arkasındaki başarı entegre mücadele sayesindedir. Ürün ve üretim proseslerinin başarısı her biri farklı konularda olmak üzere GLOBALGAP, İTU, ISO 9001, ISO 22000, ISO 14001 Standartları çerçevesinde belgelendirilmiştir. Emeği geçem tüm ekip arkadaşlarıma teşekkür ederim ”diyerek sözlerine son verdi.