MB Tarihçesi

MB Tarihçesi

MB Holding'in temelleri 1968 yılında MB Holding Onursal Başkanı ve İnşaat Yüksek Mühendisi Sayın Muharrem Balat'ın Muharrem BALAT İnşaat Şirketi'ni kurması ile atıldı...

Kuruluşundan bu yana İnşaat, Tekstil, Enerji, Hazır Beton, Perlit ve Seracılık konularında birçok ilklere imza atarak, teknoloji ve yeniliklere önderlik etmiş olan MB Holding'in temelleri MB Holding Onursal Başkanı ve İnşaat Yüksek Mühendisi Muharrem Balat'ın İstanbul Teknik Üniversitesi'ni bitirdikten sonra 1968 yılında Muharrem BALAT İnşaat Şirketi'ni kurması ile atıldı.

Taahhüt işlerinde önemli projelere imza atmış ve günümüzde ilk 10 müteahhit arasında yer alan Muharrem Balat, daha sonra 1987 yılında Baltaş İnşaat'ı kurdu. O zamana kadar dış ülkelerde taahhüt işi yapmamış Türk firmalarına örnek olacak, birçok yurt dışı projelerine de imza attı. Yurt içi ve yurt dışında birçok Üniversite, Hastane, Sanayi Sitesi, Toplu Konut, Organize Sanayi Sitesi, Serbest Bölge, Hidroelektrik Santrali, Kapalı Spor Salonu, Stadyum ve Fabrika İnşaatı tamamlayan MB Holding İnşaat Grubu bugün ağırlıklı olarak toplu konut alanında hizmet vermekte olup, 2002 yılından bu yana yaklaşık 30.000'i aşkın kişiyi konut sahibi yapmıştır.

MB İnşaat Grubu Türkiye'nin en büyük toplu konut projelerine imza atan T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) en büyük müteahhitleri arasındadır; Baltaş ve Balpa İnşaat'ın Gaziantep bölgesinde tamamlamış olduğu toplam 2.500 konutluk 2 adet proje TOKİ'nin en büyük projelerindendir. Yapmış olduğu inşaatların sosyal etkileri ile gurur duyan MB İnşaat Grubu, devlete ve dolayısıyla halka hizmet vermekten büyük zevk almaktadır. İnşa ettiği sanayi tesisleri ile ekonomik kalkınmaya, üniversite-okul binaları ile gençlerin egitimine, hastane binaları ile sağlık sektörüne, toplu konut inşaatları ile ise özellikle dar gelirli vatandaşa hizmet vermek, MB İnşaat Grubu için bir itibar kaynağı olmuştur.

İnsanların temel ihtiyaçlarından olan barınma ihtiyacını sağlıklı, depreme dayanıklı ve yüksek kaliteli yaşam alanları ile karşılıyor olmak MB İnşaat Grubunun başlıca hedefleri arasında gelmektedir. Kuruluşundan bu yana tüm olaylara ve projelere teknik açıdan yaklaşan MB İnşaat Grubu güçlü teknik kadrosu ve teknolojik ekipmanları ile yüksek kaliteli, depreme dayanıklı, estetik ve son teknolojinin kullanıldığı projeleri hayata geçirmektedir.

1990 yılında Tekstil Sektöründeki potansiyeli değerlendirmek ve yatırım araçlarını çeşitlendirmeyi amaçlayarak farklı bir sektöre adım atmak amacıyla pamuk ipliği üretimi yapan Balpa İnşaat / Tekstil kurulmuştur.

1993 yılında ise kaliteli beton üretmek ve hazır beton kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla Güneydogu Bölgesinde yine bir ilke imza atılarak Kahramanmaraş'ta ilk hazır beton üretim tesisi olan Balbet İzolasyonlu Hazır Beton Üretim Tesisi kurulmuştur.

1997 yılında kurulan İnper Perlit Bölgedeki ilk ve tek Perlit Üretim Tesisidir. İnper Perlit, inşaat sektöründe ısı ve ses yalıtımında kullanılan, tarım sektöründe verim artırıcı olarak kullanılan ve sanayinin birçok dalında da farklı kullanım alanlarına sahip olan Perlit üretimi gerçekleştirmektedir.

İnşaat ve tekstil sektörlerinin yani sıra enerji sektöründe de atılımlarda bulunan MB Holding, Ege Enerji'yi 1976 yılında Aydın' da, jeotermal enerjinin entegre olarak değerlendirilmesi ve ekonomiye kazandırılması amacıyla kurdu. Daha sonra buna bağlı olarak 1999 yılında Menderes Geothermal Elektrik Üretim A.Ş. (MEGE A.Ş.); jeotermal akışkandan, çevre dostu ve yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretimi sağlamak ve ülke ekonomisine katkıda bulunmak amacıyla Aydın'da kuruldu. 2006 yılı Mayıs ayında Türkiye'nin ilk özel Jeotermal Enerji Santrali olan Aydın Salavatlı Jeotermal sahasındaki, 7.95 MWe kapasitesindeki Dora-1'in üretime geçmesi ile Menderes Geothermal Elektrik Üretim A.Ş. fiilen hayata geçmiştir.

2010 yılında üretime geçen 9.5 MWe gücündeki Dora-2'yi takriben 2014 yılında 34MWe gücünde Dora-3 faaliyete başlamıştır. 2016 yılında ise 17MWe gücünde Dora-4 üretime başlayacaktır. 2014 yılında ise 34 MWe gücündeki DORA-3A ve DORA-3B santralleri başarıyla üretime geçmiş olup, 17 MWe kurulu gücünde ki DORA-4 santralinin temeli atılmıştır. 2016 yılında üretime geçen Dora-4 santrali ile toplam 74 MWe kurulu güce sahip olan MB Holding sektörde alışılagelmiş hizmet anlayışından sıyrılarak, sürdürülebilir bir başarı hedefiyle ülke içinde jeotermal yatırımlarını sürdürmektedir.

2004 yılında kurulmuş olan 3teks Medikal Tekstil modern tıbbın gereği olan steril tek kullanımlık tıbbi örtü, önlük ve cerrahi setler ile non-steril önlük, örtü ve kılıf grupları üretmektedir. Dokumasız kumaşlar ile medikal kullanım için özel üretim yapan 3teks Medikal Tekstil Türkiye'de ve dünyada üretim ve satış için sahip olunması gerekli olan TÜV 0197 CE, EN ISO 9001:2000, EN ISO 13485:2003, TÜRKAK, TSEK ve TSE belgelerine sahiptir. Ürünlerin sterilizasyonunda diğer sterilizasyon yöntemlerine göre daha üstün ve etkili olan Gama Sterilizasyon tekniğini kullanan 3teks bu konuda Türkiye'de bir ilke imza atarak sektöründe öncü olma niyetini bir kere daha sergilemiştir.

2008 yılında yine bir MB Holding kuruluşu olan Sultan Sera jeotermal kaynak ile ısıtılan sera projelerini hayata geçirmek üzere Aydın'da kurulmuştur. 2010 yılında 9,5 MWe gücünde ki DORA-2 Jeotermal santrali devreye sokan MB Holding 2011 yılında Hilton’un markası Hampton Gaziantep şubesini açmak için Hilton Otelleri ile anlaşma imzaladı.Tarım ve gıda alanında ise 41,400 m2 kapalı alan üzerine kurulan, Türkiye’nin en modern seralarından bir tanesi olan Sultan Sera tam olarak faaliyete geçti. Bu şekilde Jeotermal kaynakların elektrik üretiminden sonra sera ısıtmacılığında da kullanılması yolu ile kaynağın katma değerinin arttırılması ve tabii kaynaklarımızdan daha da efektif bir şekilde faydalanılması hedeflenmiştir.

2012 yılında 8.5MWe gücündeki DORA-1’in ve 11.5 MWe gücündeki DORA-2 Santralinin ardından 34 MWe gücündeki DORA-3A ve DORA-3B Santralinin temelleri atılarak yapına başlanmıştır. Bunun yanı sıra MB Holding GAP Gazeteciler Derneği’nden yılın Holding’i GAP Oscar ödülünü almıştır. Toplu konut projelerine konut ve sanayi siteleri yapımı ile devam edildi.

2013 yılında Blt Turizm şirketi kurulmuştur. Bu kapsamda şirketimiz Hilton grubu ile anlaşmış olup 2015 yılında Hampton By Hilton Oteli Gaziantep’in hizmetine sunmuştur. Ülkemizin tarihi ve kültürel mirasını, toprağımızdaki mayayı,sahip olduğumuz doğal kaynakları ve güzellikleri paylaştıkça hedeflerimizi daha yakın hale getireceğiz. Bu yüzden MB Holding turizm sektörüne de yatırım yaparak Türkiye'nin tanıtımına destek vermiş ve misyon edinmiştir. Turizm sektöründeki hedeflerimizden biri de jeotermal kaynaklarla ısıtılan termal otellerdir. Bu projelerin en başında ise Akharaka Kaplıcalarını tekrar canlandırmak gelmektedir.

2013 yılında MB Holding enerji yatırımlarına devam etmiş, BLT Enerji ve MB Geothermal şirketlerini kurmuştur. BLT Enerji, Avrupa Birliği'nin en yeni üyesi olan ve 2020 yılı itibari ile elektrik enerjisinin %35'ini yenilenebilir kaynaklardan karşılamayı hedefleyen Hırvatistan 'ın ilk jeotermal santralini kuracak olup, doğal hayatı, çevreyi ve insan sağlığını korumak ve tabiatın insanoğluna sağladığı doğal kaynakları verimli kullanmak ilkesiyle başlatılan proje ile MB Holding artık yurtdışında da enerji alanında faaliyet gösterecektir.

2014 yılında ise 34 MWe gücündeki DORA-3A ve DORA-3B santralleri başarıyla üretime geçmiş olup, 17 MWe kurulu gücünde ki DORA-4 santralinin temeli atılmıştır. 2016 yılında üretime geçen Dora-4 santrali ile MB Holding sektörde alışılagelmiş hizmet anlayışından sıyrılarak, sürdürülebilir bir başarı hedefiyle ülke içinde jeotermal yatırımlarını sürdürmektedir.

2017 yılında ise ürettiği ürünlerle inşaat sektörüne çözüm sağlayan Perstone Yalıtım Malzemeleri üretime başladı.

2018 yılında 650 metrekarelik bir alan üzerine inşa edilen ve 400 kişilik yemekli davet kapasitesine sahip, BLT Balo Salonu’nun inşaatını tamamlayıp Gaziantep halkının hizmetine sunmuştur. Gaziantepliler’in yeni gözdesi olan bu salonda her türlü iş ve özel davet organizasyonlarının gerçekleştirilebileceği şekilde dizayn edilmiştir.

2019 yılında Hırvatistan’ın ilk jeotermal enerji santrali olma özelliğine sahip olan MB Geothermal, elektrik üretimine başladı. Aynı zamanda Global Pazarda Güvenillir Bir Marka Değeri Oluşturmayı Hedefleyen Royalfeles, İnper Perlit’in Alt Markası Olarak Kedi Kumu Üretimine Başladı.

2020 yılı itibari ile elektrik enerjisinin %35’ini yenilenebilir kaynaklardan karşılamayı hedefleyen Hırvatistan’ın ilk jeotermal enerji santralini kurarak doğal hayatı, çevreyi ve insan sağlığını korumak ve tabiatın insanoğluna sağladığı doğal kaynakları verimli kullanmak ilkesiyle başlatılan proje ile MB Holding artık yurt dışında da faaliyet göstermektedir.

MB Holding yarım asırdır sürdürdüğü iş hayatını her zaman yeniliklerin öncüsü olarak ve çevre dostu üretim yaparak geçirmiştir. Türkiye ve yurtdışında gerçekleştireceği çağdaş, sağlam, güvenli projeleriyle birçok başarıya imza atmaya devam edecektir.

MB Grup Şirketleri

MB Holding, bünyesinde barındırdığı 10'u aşkın şirket ve markaları ile inşaat, sanayi, giyim, gıda, enerji, günlük kullanım eşyaları vb. sektöründe faaliyetini tüm hızıyla sürdürmektedir...