MB Holding Yatırımlarına Ara Vermiyor

İnşaat, enerji, medikal tekstil, seracılık, perlit sektörlerinin öncü firmalarından olan MB Holding yatırımlarını 45 yıldır aralıksız sürdürmeye devam ediyor.

İlklere imza atmasıyla farklılaşmış olan MB Holding’in temelleri Gaziantep’te 1963 yılında Kurucusu Muharrem Balat’ın İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’nden mezun olması ile birlikte atıldı. Yurt içi ve yurtdışında birçok Üniversite, Hastane, Sanayi Sitesi, Toplu Konut, Organize Sanayi Sitesi, Serbest Bölge, Hidroelektrik Santrali, Kapalı Spor Salonu, Stadyum ve Fabrika İnşaatı tamamlayan MB Holding’e bağlı Baltaş ve Balpa İnşaat bugün ağırlıklı olarak toplu konut alanında hizmet vermekte olup 2002 yılından bu yana 15 bin konutla yaklaşık 100.000 kişiyi konut sahibi yapmıştır.Teknolojiyi adım adım takip ettiklerini ve doğaya saygılı, kaliteli, nitelikli inşaatlar yapmaya özen gösterdikleri söyleyen Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Balat ayrıca modern yapı teknikleri, kaliteli işgücü, depreme dayanıklı konutlar sunmak ve bu anlayışı Türkiye’nin dört bir yanına taşımanın kendileri için büyük önem taşıdığını kaydetti.

“Hilton Hampton hem Gaziantep’in hem Gaziantep’linin yüzünü güldürecek”

Yapı güvenliği ve insan sağlığı üzerinden yola çıkılarak inşa edilen ve 20 milyon dolar yatırımla açılacak olan Hilton Hampton Oteli hakkında konuşan MB Holding Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Balat; “Gaziantep ihracatıyla olsun üretimiyle olsun çok büyük bir sanayi şehridir. Sanayi şehri olmasının yanı sıra aynı zamanda bir turizm şehridir. Önceleri bu şehirde sadece kültür turizmi yer alırken şuan da turizm olarak ta çeşitlendik. Bu çeşitlenme şehrimize gelen yerli ve yabancı turist sayısını her geçen gün çoğaltıyor. Sanayisi bu kadar büyük olan bir kentin iş turizmi de en üst seviyede oluyor. Bu sebepten dolayı sektörün en iyisi olan Hilton Worldwide Markalar Portföyü Türkiye Otellerinin Gaziantep’te olmasını canı yürekten destekliyorum. Çünkü dünyanın her tarafında en iyi hizmetin alınabileceği Hilton Grubu’nun Gaziantep’e gelmesi tecrübe ve kaliteyi de beraberinde gelecektir. İstihdamı da hareketlendirecek olan Hilton Otel hem Gaziantep’in hem de Gaziantep ’linin yüzünü güldürecek ”dedi.

“Medikal Tekstil ile 56 ülkeye ihracat”

Müşterilerinin ihtiyacına göre ürün gruplarını sürekli olarak geliştiren ve yenileyen 3teks Medikal Tekstil, modern tıbbın gereği olan steril tek kullanımlık cerrahi örtü, önlük ve setler ile non- steril önlük, örtü ve kılıf grupları üretip, bu ürünlerin %65 ila %70’i 56 ülkeye ihraç ediyor. Geniş bir ürün portföyüne sahip olan 3teks Medikal, Medikal Flaster, Sterilizasyon Ruloları ve Tek Kullanımlık Plastik Ürünleri bünyesine katarak büyümeye devam ediyor.

Avrupa ve Amerika’da yaygın olarak kullanılan tek kullanımlık ürünler ile Türkiye’de sağlık sektöründeki kaliteyi arttırmayı, sağlık sektörü standartlarını daha ileri noktalara taşımayı, operasyon sırası ve sonrası enfeksiyon riskini minimuma indirmeyi amaçlıyor.

Dokumasız (Non-woven) kumaşlar ile medikal kullanım için özel üretim yapan 3teks Medikal Tekstil dünyada güven sağlamış akredite bir kuruluş olan TUV Rheiland tarafından belgelendirilmiştir. Belgeleri; EC Sertifikası (CE1008), Kalite Yönetim Sistem Belgeleri ( EN ISO 13485:2003+AC:2009, MZS EN ISO 13485:2004, EN ISO 9001:2008), TSE Ürün Belgeleri (TSE (EN ISO 13795:2011), TSEK), TÜRKAK Akreditasyonları ( EC Sertikası Akreditasyonu, EN ISO 13485:2004 Belgesinin Akreditasyonu, EN ISO 9001:2008 Belgesinin Akreditasyonlarıdır. 

Ürünlerin sterilizasyonunda Etilen Oksit sterilizasyonun yanında müşterilerimizin isteği doğrultusunda diğer sterilizasyon yöntemlerine göre daha üstün ve etkili olan Gama sterilizasyon tekniğini de kullanan 3teks Medikal Tekstil bu konuda Türkiye’de bir ilke imza atıyor.

Balat; ‘’2020’de Türkiye’de Kurulu Güç 1000 Mwe Olacaktır.’’

Türkiye’deki ilk özel Jeotermal Enerji Santralini kurma unvanına sahip olan MB Holding Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Balat konuşmasında, jeotermal yatırımlarına nasıl başladığını ve hangi aşamada olduklarını aktardı.

Balat, “Gaziantep hep ilkleri yapmakta çok mahir. İş dünyamızda birçok yenilik var. Bizde MB Holding olarak birçok yeniliklere ve ilklere imzamızı atmış olduk. Jeotermal enerjiden elektrik üretimini özel sektör olarak ilk biz gerçekleştirdik. Dora-1 santralini inşa ettik.’dedi.

Dora 3’ün Temmuz’da açılacağını söyleyen Muharrem Balat, “Menderes Geothermal Elektrik Üretim A.Ş. olarak kurduğumuz Dora-1 ve Dora-2 santrallerimizde şuan aktif olarak yılda 140.000.000 kW saat enerji üretilmektedir. Temmuzda ise Türkiye’nin en yüksek kurulu güçte binary santralı olacak olan Dora-3 santralının ilk etabı devreye alınacak. Bu santral ile toplam kurulu kapasitemiz 50 MWe’ın üzerine çıkmış olacak. Böylece cari açığı oluşturan en büyük kalem olan enerji kapsamında yıllık 86 Milyon Dolarlık yıllık enerji üretiminde kullanılacak doğal gaz ithalatın önüne MB Holding olarak geçmiş olacağız. Ondan sonraki hedefimiz ise Dora-4 ve Dora-5’i projelerini hayata geçirmek.  Şu anda Türkiye’de toplam jeotermal santral kurulu gücü 166 MWe’a ulaşmıştır. Bu miktar 2015’te Türkiye toplamında 500 MWe, 2020’de ise 1000 MWe’a kadar çıkacaktır. Bu yatırımlar ülkemiz için çok önemli bir konudur.

Bilindiği üzere Jeotermal enerji yerli, temiz, yenilenebilir ve sürdürülebilir bir enerji kaynağıdır. Dora-1 ve Dora-2 santralleri ile yıllık 80.000 ton karbondioksit emisyon azalımı sağlayarak çevreye katkı sunuyoruz. Ayrıca, üretim kuyularımızdan çıkan karbondioksit gazlarını gıda ve endüstriyel amaçlı kullanılmak üzere gaz sektörünün önemli temsilcilerine vermekteyiz. Böylece temiz havayı kirletmeden enerji üretimini sağlıyoruz. Zaten jeotermal enerjinin önemi de has enerji olmasından kaynaklanıyor.“ diye konuştu.

“Domateslerimizin yarısı Türkiye pazarında yarısı Hollanda’ya ihraç ediliyor.”

Jeotermal enerjiyi tarım alanında da kullandıklarını ifade eden MB Holding Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Balat; “ Sultan Sera Türkiye’nin en modern seralarından biri. Biz burada jeotermal enerji ürettiğimiz domateslerimizin yarısını Hollanda’ya ihracat ediyor geri kalanını Türkiye pazarına veriyoruz. Sultan Sera’da hedefimiz tesislerimizi 160,000 m2 ‘ye çıkarmaktır.” dedi.

45 yıllık geçmişi ile aynı zamanda Türkiye ekonomisinin ve girişimcilerinin de kat ettiği yolun renkli ve canlı bir örneği olan MB Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Balat, yurtiçinde ve özellikle yurtdışında yeni projelere imza atarak organik bir şekilde büyümeye devam etmeyi, Türk insanına ve Türkiye ekonomisine en iyi şekilde hizmet etmeyi, faydalı olmayı hedeflediklerini belirterek sözlerini noktaladı.