GAZİANTEP EGELİLER KÜLTÜR YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ AÇILIŞ TÖRENİNE KATILAN MUHARREM BALAT GAZİANTEP VE EGE İŞBİRLİĞİNE DESTEK VERDİ.

Gaziantep’te yaşayan Egeliler tarafından kısa süre önce kurulan “ Gaziantep Egeliler Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma “ derneği Gaziantep Üniversitesi Çobanevinde düzenlenen törenle açıldı. Yörük çadırların kurulduğu ve Ege türkülerinin çalındığı açılış töreni Zeybek oyunu ile başladı.

Katılımın yoğun olduğu törenin açılış konuşmasını yapan GEFEDER Başkanı Mezine Sırakaya; “Gaziantep’te yaşayan Egeliler olarak kısa bir süre önce temellerini attığımız derneğimiz, Ege kültürünü ve Ege’yi Güneydoğu’da tanıtmak ve Güneydoğuda yaşayan Egeliler arasında yardımlaşma ve dayanışmayı sağlamak amacıyla kurulmuştur. Dernek olarak, Gaziantep’te bulunan hemşerilerimiz arasında iletişim kurmak ve gurbette birbirimize destek olmanın yanı sıra kültürel zenginliklerimizi Gaziantep’te yaşatmak ve yaşamak istiyoruz. GEFEDER olarak batı kültürünü Güneydoğu’da tanıtmak, sevmek, sevdirmek batı ve doğu arasında köprü olmak istiyoruz. Bunun için de bize yardımlarını esirgemeyen herkese teşekkür ediyoruz“ dedi.

Açılış konuşmasından sonra kürsüye çıkan MB Holding Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Balat ise; “Bundan yıllar önce takriben 40-50 yıl önce Gaziantep Üniversitesi’nin temelini atmak bana nasip oldu. İlk harcı biz attık, ilk müteahhitliğini ben yaptım. Makine fakültesi binaları ile idari ve ofis binalarını. Şimdi burada Gaziantepliler ile Egelilerin dostluk temelini atmak inanın çok mutluluk verici. Sevgili dostlarım bir Fransız şairi demiş ki mutlu insan yoktur, mutlu anlar vardır. İnsanlar bu mutlu anları ne kadar çoğaltırsa o kadar mutlu yaşamış olurlar. Şimdi ben bir burada çok mutlu an yaşamış oldum. Ömrümün yarısına yetecek kadar güzel bir an bu an. Biz Egelileri kucaklıyoruz bağrımıza basıyoruz, Egelilerde bizi bağrına basıyor. Dün yine Gaziantep’te çok hayırlı, çok güzel bir olayla karşılaştık. 16 kişi Aydın’da Sayın Mustafa Ancı’nın organizasyonunda Gaziantep sanayisini ziyarete geldiler. Sanayi bölgesini gezip burada ki ne türlü yatırımların Aydın’da yapılabileceğini tespit etmek istiyorlar. Böylelikle Güneydoğu ve Ege arasında köprüler kuruluyor. İnşallah bu kültür köprülerinden çok daha iyi neticeler alacağız. “dedi.

Ege’nin doğasını çok beğendiğini dile getiren Muharrem Balat “Memleketin her noktası bizim için mukaddes Ege’de bir başka güzel mukaddes. Bende 10 yıldır şirketlerim sebebi ile sürekli Ege bölgesine gidip geliyorum. Öyle güzel bir doğaya sahip ki Ege. Her taraf yeşillik her taraf toprak. Alıp bağrınıza basasınız geliyor. Bu aşamada Gaziantep’i yeşillendirmek için de belediyelerimizin sürekli çalışmaları devam ediyor. İnşallah başarılı da olacağız. Türkiye’mizin Sayın Başbakanı 2023 diyor ben daha da erken Avrupa Birliğinin mevcut devletlerinin seviyesinin daha üstüne çıkacağımızı ümit ediyorum. Bu barış ortamı içerisinde de çok iyi noktalara geleceğimizi arzu ediyorum.” şeklinde konuştu. Dernek açılışı, halk oyunları gösterisi ve Ege yöresel yemeklerinden keşkek dağıtılması ile son buldu.